İsimsizler; Abartılı Diyalogları, Çalakalem Olay Örgüsü ve Kötü Çekilmiş Sahneleriyle Hayal Kırıklığı Yarattı... My title

İsimsizler; abartılı diyalogları, çalakalem olay örgüsü ve kötü çekilmiş sahneleriyle hayal kırıklığı yarattı…

AnasayfaDiziler

Written by:

Views: 855

Son dönemin modası Özel Kuvvet konulu dizilerinin ilk görücüye çıkanı, Kanal D’nin İsimsizler ‘i oldu. İlk günün karnesi de fena gelmedi.  İsimsizler dün gece, Total’de 5.84 reyting ile beşinci, AB’de 5. 07 rating ile altıncı sırada yerini aldı.

Tabi bunda İçerde‘nin yayına geç girmesinin etkisi  olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Zira Show Tv’de Cumhurbaşkanı ile Gündem Özel yayını vardı. Yani İsimsizler, dün gece bir anlamda rakipsiz sahada top koşturdu. Önümüzdeki hafta hem İçerde’nin hem de Star’ın türdeş dizisi Söz‘ün yayına girmesiyle alacağı karne, aslında gerçek durumunu ortaya koyacak.

Gelelim İsimsizlerin birinci bölümüne

İsimsizler’in hikayesi ve o hikayenin yaslandığı yerleri irdelemeyeceğim çünkü bana göre her fikirden, her duruştan ve her hikayeden  proje üretilebilir. Siz bir olay anlatırsınız izleyen almak istediğini alır, beğenir ya da beğenmez, taraf olur ya da olmaz. Ama işte tam da bu noktada beklediğim bir şey var ki, o da ne anlatıyorsan doğru anlatmakta. Senaryo yazmanın, dizi ya da sinema çekmenin belli kuralları, olmazsa olmazları vardır. Türk dizileri dünyada artık satılan bir hale gelmişken, kazanılan ivmenin her geçen gün katlanmasını, dolayısıyla da daha iyi işler izlemeyi bekliyoruz. Ama öyle bir hale geldi ki, yükselme yerine gerileme dönemine girilmiş gibi. Öyle ki son dönemde izlediğimiz çoğu dizi; sanki bazı yapım şirketlerinin, senaristlerin ve yönetmenlerin tüm acemiliklerini gözümüzün önünde yaşaması ve gözümüzün önünde öğrenmeleri için yapılıyormuş gibi.

Hani sanki bundan on yıl sonra, bak bu senaristte ilk dönemlerinde böyle şeyler yazmıştı, vay be nereden nereye geldi diyelim diye…

İsimsizler‘de aynı böyle bir iş; senaryo acemice, çekimler acemice, sonuç olarak proje vasat…

isimsizler 8

Detaya girelim…

Baştan aşağı tüm diyaloglar samimiyetsiz.

Tüm karakterler sanki bir miting alanında eline mikrofon almış da, karşısındakileri gaza getirmek için,  önceden yazılmış metinleri hamasi vurgularla okuyormuş gibiydi.

Her diyalog  harf harf otuz bin kere silinmiş tekrar yazılmış kelimelerden oluşuyordu. Dolayısıyla da gerçek değildi.

Bir hikayeyi izletmek için, seyirciyi içine çekmek gerekir. Bunun için de, bu bir kurgudur demek yerine, kurgu olduğunu unutturmak üzerine tüm çaba harcanır. Dolayısıyla siz ne kadar büyük bir hikaye anlatırsanız anlatın, hayatın olağan akışına uygun bir dille anlatmanız gerekir.

“Ben evvela vatanıma, ezanıma bayrağıma sevdalıyım, bu sevdanın yanına kuma gelmek isteyen başım üstüne, gerisinin yolu açık olsun.”

“biz silahı doğrulturuz, tetiği Allah çeker.”

Bu cümleleri, hadi zorlarsak belki dizideki bir karakter söyleyebilir.

Onun öyle bir yeteneği vardır da hep böyle derin manalı konuşur.

Yıllardır dizilerde kullanılan bir klişedir bu. Deli Yürek’in Kuşçusu, Ezel’in Ramiz Dayı’sı gibi…

Ama İsimsizler’de tüm karakterler böyle konuşuyor.

Her karakter birer derviş, hayatın tüm meselelerini çözmüş ermiş kişi.

Samimiyetsizler.

Artık bu yüzyılda çocuklara yazılan masallarda bile böyle karakterler yok.

isimsizler 7

Senaryonun bir diğer handikapıysa kötü karakterler. Üzerine hiç çalışılmamış.

Genel olarak senaristlerin en büyük sorunu, kendilerini hep iyilerin yerine koyup yazmalarıdır.

Oysa senarist dediğin taraf tutamaz. Tutmamalıdır da…

Her karakterin yerine geçerken, onu konuştururken, o karakterin tarafında olmak zorundasındır.

Zira ancak bu şekilde kötüyü kötü yapan hırsları, ihtirasları bilir, iyi karakterin başına gerçekten bela olan sorunlar çıkarabilir.

Yani bir senaryoda “kötü” gerçekten zeki olmak zorundadır ki, “iyi” çok zeki olabilsin.

Eğer “kötü” aptalsa, bir bakarsınız “iyi” olmuş daha da aptal.

isimsizler 2

Olay örgüsüne gelirsek, evet bazı olaylar yaratılmış ama basit olaylar.

Mesela bir bayrak kurtarma sahnesi var ki güleyim mi ağlayayım mı bilemedim.

Kaymakam Fatih, Özel Kuvvetler Yüzbaşısı Olcay’a, duvarda asılı Türk Bayrağını göstererek “bu bayrağı kurtardığımız günü hatırlıyor musun” der.

Hop, biz geçmişe gideriz.

Tabi beklentimiz büyük. Hani bir çarpışmada büyük bir kurtarma bekliyoruz.

Öyle ya daha dizinin başı. Olcay ve Fatih karakterlerini tanımamızı ve “vay be ne yiğit delikanlılar” deyip hemen  sevmemizi sağlayacak bir durum olmalı.

Ama meydanımsı bir yerde, birkaç etkisiz elemanı uçan tokatlarla dövüp ellerinden Türk bayrağını alırlar.

Daha büyük ve etkili bir olay yaratılamaz mıydı demeden geçemiyor insan.

isimsizler 3

Bir başka sahne…

İçinde askerlerin olduğu araca, PKK’lılar pusu kuruyor. Arabayı patlatıyorlar. Nasıl bir bombaysa araç bir takla atıp eski haline geri dönüyor.

Bu sırada da yüz metre geride kaymakam ve taksici var.

Ağır saldırı esnasında, havada kurşunlar vızır vızır uçarken, bizim Kaymakam ve taksici hiç saklanmadan, bulundukları taksiden koşarak askerlerin olduğu arabanın yanına gelirler.

Vurulmazlar…

Bari o yol boyunca bir iki tane saklanacak yer yapsaydınız.

Aynı sahnede teröristler neden kendi aralarında Türkçe konuşuyorlardı anlamak mümkün değil.

Askerler ateş etmeyi bile doğru düzgün bilmiyordu.

Bir tane profesyoneli ayarlanıp oyuncular iyice silah kullanımında çalıştırılsaymış ve bir aksiyon yönetmeni ayarlansaymış ne güzel olurmuş.

İnsan böyle bir iş yapacağım diye yola çıkıyorsa, “mış” gibi yapmamaya da dikkat etmeli.

isimsizler 4

Eski kaymakamın öldürüldüğü patlama sahnesi hayatımda gördüğüm en kötü sahnelerden biriydi. Çocuğunun uçması falan, yani bu dönemde artık gerçekten olmuyor.

Yok mu bu ülkede animasyon, 3D alanında iyi işler yapan birileri?

isimsizler 5

Sonra yeni Kaymakam Fatih niye kendini özel kuvvetlerden biri gibi sanıyor. Devamlı elinde silah PKK avında?

Bir kaymakamın görevleri nelerdir, araştırıldı mı hiç?

Ayrıca diplomatlar istedi diye kaymakam olabiliyor mu?

Tamam, herkesin yurt dışına kapağı atma derdinde olduğu bir dönemde, “bak adam nasıl vatan sevdalısı, İsviçre yerine Virankaya’ya gitmeyi tercih etti” cümlesinden yürünmeye çalışmışlar ama ikna edecek daha başka bir yol bulunamaz mıydı?

isimsizler 6

Bu arada Kurtlar Vadisine selam çakılan sahneler de yok değildi. Kötülerin toplanması, konsey, bazı müziklerin tınısı…

Kaymakamın mütemadiyen namusu şerefi üzerine yemin edip, kanları yerde kalmayacak demesi karakterden bolca yedi.

İlk dakikalarda itibaren “Allah” ve “Kur’an” ibareleri bolca geçti. Kullanırken biraz daha özenli olmak gerekir diye düşünüyorum. Zira öyle basit kelimeler değil.

Benim sonucuma gelirsek,

İsimsizler toparlar mı bilemem ama senaryo yazılırken ve çekilirken, bol bol izleyenleri nasıl havaya sokarız mantığında yaklaşmak yerine, biz ne anlatıyoruz nasıl anlatmalıyız sorularını, her an kendilerine sorarlarsa daha doğru yolu bulacaklarını düşünüyorum.

Zira oralardan bu millet gazla çalışıyor gibi görünüyor olabilir ama, ama işte…

Benden söylemesi…

3000+ ABONE ARASINA KATIL

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

İlginizi Çekebilir

Bu Haftanın Yeni Başlayacak Dizi ve Programları Ne... Yaz sezonuna hızlı bir giriş yaptık demek isterdim ama maalesef ki öyle olmadı. Her yeni dizinin karşısına heyecanla oturup, hayal kırıklığı ile ka...
Evlat Kokusu, birinci bölümüyle tam bir hayal kırı... Evlat kokusu, Kanal D’nin yeni dizisi… Hapishanede çekilen ilk tanıtımı izlediğimde iyi bir iş geliyor herhalde dedim ama maalesef ki öyle olamadı. ...
Çarpışma’nın Yayın Tarihi Belli Oldu! Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Onur Saylak, Alperen Duymaz, Melisa Aslı Pamuk 'lu Çarpışma dizisini izlemeye çok az kaldı. Dizi, 22 Kasım Perşembe a...
“Bir Zamanlar Çukurova” Demode ve Sena... Biz,,, 2009 yılında Kanal D 'de yayınlanan Hanımın Çiftliği dizisinde, Bir Zamanlar Çukurova benzeri bir hikayeyi izlemedik mi? İzledik... Bu ör...

3 Responses to " İsimsizler; abartılı diyalogları, çalakalem olay örgüsü ve kötü çekilmiş sahneleriyle hayal kırıklığı yarattı… "

 1. Gökçe dedi ki:

  Ne alaka ya? İsimsizlerin izlenmemë sebebi ayni gun söz olmasi. Ve ben isimsizleri izlerken kendimi kaptıriyorum diziye. Nasıl samimiyetsiz olabilir. Fatihin ise neden operasyonlarda olduğunu dizinin kötülerinden olan Savcı Zeki açıkladı. O zamana kadar bizde garipsiyorduk. Lütfen seyirci aklı ile düşünün

 2. Seda dedi ki:

  Beğenmeyenler izlemeyebilir zorla izletmiyoruz ya ama bu kadar eleştirmek ne kadar doğru bilemiyorum.Ülkemiz televizyonunda ahlaksızlık tavan yapmışken böyle dizilerin çıkması bence güzel birşey.

 3. Demir dedi ki:

  İsimsizler biçok diziden daha iyi ve daha gerçekçi
  En azından söz gibi hayali karakter yaratıp pkkmı ışid mi fetö mi belli olmayan bi terörist i özelkuvvetlere musallat ediyorlar kim yetki özel kuvvetlere bulaşsın.Türkiye de bi o kadar saçma dizi var git onları eleştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.